×

Szczurologia

Szczurologia to zbiór najważniejszych informacji o szczurach.

Stadność szczurów
1) Szczur to zwierzę silnie stadne. Potrzebuje przyjaciela tej samej płci lub wykastrowanego kolegę płci przeciwnej. Szczur samotny jest smutny i bardziej podatny na choroby. Człowiek nie zastąpi mu przyjaciela - nie wyiska go, nie pobawi się z nim w klatce, nie położy się obok na hamaku. Dlatego powinniśmy adoptować (lub kupić w zarejestrowanej hodowli) dwa, a najlepiej trzy ogonki. Dlaczego trzy? Bo od trzech osobników zaczyna się stado, a jak sama nazwa mówi,  szczur to zwierzę stadne.


Skąd wziąć szczura?
2) Szczurów nie kupujemy w sklepie, tylko adoptujemy. Jeśli szukasz szczura i masz Facebooka, odwiedź stronę "Szczurze Adopcje". Tam znajdziesz wiele szczurków poszukujących nowego domu.  Możesz także zajrzeć na OLX. Jednak gdy natkniesz się na "domową hodowlę", która rozmnaża szczury i sprzedaje je, nie kupuj ich - to pseudohodowla. Prowadzi ją osoba nieznająca się na genetyce szczurów oraz ich chowie. Aktualnie w Polsce działają cztery zarejestrowane hodowle, które zostały wymienione poniżej.


Husarskie Skrzydła
husarskie-skrzydla.weebly.com

Rotta Taivas
rottataivas.pl

Z Chaty Strzygi
strzygirats.com

Zirrael Rattery
zirraelrattery.pl


Dlaczego nie sklep zoologiczny? Wszystkie zwierzęta znajdujące się w sklepie pochodzą z tego miejsca. Kupując zwierzę w sklepie, napędzamy ten okrutny biznes. "Ratując" jednego z nich, pomagamy mu, ale na jego miejsce trafiają dwa kolejne szczury.

Żywienie
3) Szczury to zwierzęta wszystkożerne. Nie oznacza to jednak, że mogą jeść wszystko. Najważniejsza jest karma, czyli pokarm podstawowy.

Dobre i polecane karmy:
  • Mixerama  Bubu's Tasty Mix
  • Niezłe Ziółko pokarm podstawowy dla szczura
  • Mixerama Pure Nature Premium
  • Jr Farm Uczta Dla Szczura


Karmy dostępne na rynku, niewymienione powyżej posiadają słaby/niejasny skład i zawierają nieodpowiednie dla szczurów rzeczy, takie jak barwniki, konserwanty.

Do codziennej diety opierającej się na suchej mieszance podajemy też odpowiednią porcję warzyw, a co parę dni owoców i ziół.


Klatka
4) Uznano, że minimalne wymiary klatki dla dwóch szczurów to 70×40×60cm (długość×szerokość×wysokość). Jest to minimum, którego nie powinno się zmniejszać, nawet o parę centymetrów! Tym większą klatkę kupimy naszym pupilom, tym większy komfort im zapewnimy.

*Kalkulator, który pomoże określić maksymalną liczbę ogonków w danej klatce (klik).

*Klatka dla szczurów powinna być wyposażona w hamaki, domki, tunele, liny itd. - aby szczury miały miejsce, gdzie mogą odpocząć, pobawić się, czy też iść spać.

*Żadna klatka nie zastąpi codziennego (minimum 2 godzinnego) wybiegu.


Ważne informacje
5) Szczury są często chorowitymi zwierzątkami, dlatego powinny być pod stałą opieką weterynaryjną. Lekarz weterynarii powinien być specjalistą w leczeniu gryzoni, ponieważ nie każdy weterynarz zna się na szczurach. Zawsze powinniśmy być przygotowani finansowo na leczenie naszych szczurków, choroba nie wybiera dnia, ani godziny.

Szczury prowadzą nocny tryb życia. Jeśli masz lekki sen, ogony mogą Cię obudzić. Rozwiązaniem problemu są wybiegi przed snem, klatka w innym pokoju, czy też zatyczki do uszu, jednak z doświadczenia wiem, że do dźwięków dochodzących w nocy z klatki można się przyzwyczaić.

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Copyright © 2016 Zaszczurzony Blog | blog o szczurach , Blogger