×

Szczury marble - czyli o jednej z najrzadszych odmian barwnych w Polsce

Jak pewnie wiecie, moja Florence została niedawno mamusią 11 małych szczurzątek, ponieważ jest to samica na zasadach współwłasności z hodowlą Incredible Rats. U hodowcy spędziła dwa miesiące. Bardzo za nią zatęskniłem, toteż postanowiłem ją odwiedzić i dodatkowo poznać swoje dwie nowe dziewczynki. Takim oto sposobem znalazłem się w hodowli Incredible Rats, gdzie poznałem i wytuliłem wiele fantastycznych szczurów. Ten post jednak skupia się na szczurach bardzo wyjątkowych i rzadkich - mówię tutaj oczywiście o odmianie marble.

Trzy małe marble z miotu P Incredible Rats 
Odmiana marble (z angielskiego marmur - jednak do marmuru trochę jej daleko :p) charakteryzuje się pręgą idącą wzdłuż ciała (od nosa do ogona), od której odchodzą małe plamki. Marble może występować teoretycznie w każdym kolorze (najbardziej jednak widoczny jest na black'u oraz russian blue) , jednak im jaśniejszy, tym słabiej widać marbling (kreska i plamki). Sam marble nie jest kolorem, a tak zwanym modyfikatorem koloru. Jest to bardzo rzadka odmiana, bo w Polsce jest ich zaledwie czternaście. Prekursorem tej odmiany w Polsce jest Jasper - Hiszpański import, dzięki któremu marble pojawiły się w naszym kraju. Można powiedzieć, że polskie marble to jedna duża rodzina, bo każdy z nich w swoim rodowodzie ma zapisanego Jaspera - jako tatę, lub dziadka :).

Jasper Karma Dolls - zdjęcie wykonała Monika Walczak 

Pierwszy miot szczurów odmiany marble w Polsce pojawił się na świecie siódmego maja - urodziła się w nim między innymi moja Florence oraz Ferdydurke, o której jeszcze parę razy wspomnę :).

Ferdydurke Incredible Rats z dziećmi (Miot P)
Odmiana marble to gen dominujący (jeden rodzic miotu musi być marble, aby w miocie pojawiły się szczury tej odmiany). Niektóre źródła mówią, że marble mają problemy z zębami (zły zgryz) i kośćmi (słaby układ kostny, podatny na złamania). Są to jednak poszczególne linie - Polskie marble nie mają jak na razie żadnych problemów zdrowotnych i wszystko jest u nich w porządku. Są one jednak też bardzo
młode - tak jak napisałem pierwszy miot urodził się 7 maja i na razie nie da się określić zdrowia tej linii, jednak problemy z zębami i układem kostny ujawniają się u marbli w młodym wieku.

Co ciekawe odmiana ta została odkryta w USA w hodowli karmowej.

Mały marble z miotu P Incredible Rats

Marble marblowi nierówny - może być marble delikatnie widoczny (tak jak moja Florence) i może też być marble bardzo mocno znaczony, mający plamki nawet na brzuchu - takie sytuacje zdarzają się nawet w jednym miocie.



Na pierwszym zdjęciu widnieje Ferdydruke - mocno znaczony marble. Na drugim natomiast widać malutką Nahię, a obok jej mamę i siostrę Ferdydurki - Florence i jej bardzo "ubogi"marbling ;).

Na tym przykładzie świetnie widać, że im jaśniejszy kolor szczura, tym marbling jest mniej widzialny - Ferdżi to black marble, a Flo platinum marble, czyli zdecydowanie jaśniejszy kolor. Dobrym przedstawicielem jasnego marblingu (w tym przypadku russian dove) jest Johnnie Wallker Incredible Rats, przedstawiony poniżej.


Dla porównania siostra Johnniego, również russian dove - Jackie (domowo Marsupilami), która ukazuje jak bardzo może różnić się marbling, mimo tego samego koloru i przodków.

Jackie Daniel's (Marsupilami) - zdjęcie wykonała Emilia Rulewska 

Marble nie rodzą się od razu ze wszystkimi plamkami - dobrym przykładem jest oczywiście idealna Ferdydruke, która za młodu miała małą, delikatną pręgę wzdłuż ciała. Na zdjęciu poniżej maluszek z miotu N (russian blue marble) - Ferdżi wyglądała bardzo podobnie do niego.


Sam uwielbiam tę odmianę i marzę o szczurze z mocnym marblingiem (najlepiej black, choć  mink'iem też nie pogardzę). Mam nadzieję, że moje marzenie kiedyś się spełni i będę właścicielem takiego szczura. Jakie są Wasze odczucia w stosunku do tej odmiany :)? Ogromne marzenie, czy może nie w Waszym stylu?

7 komentarzy:

 1. Kurczę nawet nie wiedziałam, że jest taki wyznacznik, ale muszę przyznać, że wyglądają uroczo z takim futerkiem :]

  OdpowiedzUsuń
 2. Kocham szczuraski! Nie miałam pojęcia że są jakieś odmiany poza dumbo i słodkimi łysolkami ;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Odmian jest baaardzo dużo ;). A dumbo to tylko odmiana uszu - okrągłe osadzona po bokach głowy.

   Usuń
 3. Odmian jest wiele, każda inna ale co nie zmienia faktu że one są cudowne! Uwielbiam szczurki! :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie miałam pojęcia, że szczurki są takie ładne! Jednak niejednokrotnie słyszałam o ich inteligencji, dlatego pewnie za jakiś czas będę rozważała szczura jako zwierzątko domowe :)

  Przepraszam za spóźnienie, nie było celowe :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli zdecydujesz się na szczury, to koniecznie dwa, a najlepiej trzy - to zwierzęta bardzo silnie stadne. Samotny szczur to bardzo smutny szczur. My nie jesteśmy w stanie zapewnić mu drugiego przyjaciela, bo nie jesteśmy tego samego gatunku ;).

   Usuń
  2. Będę pamiętała :) No i na pewno wrócę tutaj po więcej informacji!

   Usuń

Copyright © 2016 Zaszczurzony Blog | blog o szczurach , Blogger